JANUSZ CEDRO – kompozytor, aranżer, reżyser, manager i producent muzyczny. Znany szerszej publiczności jako wokalista grupy SPIRITUALS SINGERS BAND oraz z występów w projekcie JANUSZ CEDRO LIVE IN CONCERT  i JANUSZ CEDRO AND THE BAND .  Z jazzem związany jest od 1978 roku to jest od chwili powstania zespołu Spirituals Singers Band, w którym do 1994 roku pełnił rolę wokalisty, frontmana, tłumacza teksów z j. angielskiego oraz mangera. Spirituals Singers Band to uznany w kraju i za granicą zespół wykonujący na wysokim poziomie muzykę spiritual i gospel, a z czasem również standardy jazzowe i zaaranżowane na jazzowo polskie kolędy.

SPIRITUALS SINGERS BAND zadebiutował w listopadzie 1978 r. Zespół uczestniczył we wszystkich ważniejszych festiwalach jazzowych w kraju, m.in. Jazz Nad Odrą (1979–1993), Festiwal ZłotaTarka (1983 i 1984 Laureat Festiwalu), Jazz Jamboree (1988) czy Sopot International Song Festival (1990) Liczne zagraniczne tournée objęły m.in. Niemcy, Włochy, byłą ZSRR (Litwa), Czechosłowację, Holandię i Francję . SSB ma na swoim koncie wiele programów telewizyjnych m.in. dla TVP 2 i TV Wrocław . Razem z zespołem został laureatem nagrody Polskiej Agencji Artystycznej „Pagart” im. Wacława Kisielewskiego za najlepszy debiut zagraniczny w 1990 r. Zespół zajął również I miejsce w kategorii „najlepszy zespół wokalno-instrumentalny w Polsce” w plebiscycie miesięcznika Jazz Forum w 1992 r. W 1994 roku Janusz Cedro odszedł od zespołu i rozpoczął solową karierę artystyczną.

Od 1995 roku kontynuował karierę artystyczną w ramach dwóch realizowanych równolegle projektów. Jednym z nich był „Janusz Cedro– Live in Concert”. W duecie ze znanym wrocławskim pianistą jazzowym, Markiem Markowskim, dał wiele koncertów w kraju w klubach i na festiwalach, m.in. Złota Tarka (1997 r) i Festiwalu Muzyki Gospel „Camp Meeting” (1997-1998). Zrealizował również dwa programy telewizyjne: „Janusz Cedro Live in Concert” dla TVP3 Wrocław i program dla TV Katowice. Janusz Cedro ma w swoim dorobku artystycznym koncerty w USA .  W 1995 roku z projektem „Janusz Cedro Live in Concert” zagrał 6 koncertów w Stanie Północna Karolina i wziął udział  w Festiwalu ” Jazz in the Park ” (Charlotte – U.S.A ).

Drugim projektem był zespół „Janusz Cedro and THE BAND”, który wziął udział m.in. w Festiwalu „Camp Meeting” (1998) oraz Festiwal „Gaude Fest” (1997-1998).

W 2015 roku Janusz Cedro nawiązał współpracę z wrocławską formacją „DREAMING UKULELE TRIO ” z którą wystąpił na „Zaduszkach Jazzowych” (11.2015) oraz wziął udział w 04.2016 w Dużym Studio Polskiego Radia w koncercie charytatywnym „Artyści grają na rzecz Bohdana Smolenia“.

W czerwcu 2016 Janusz Cedro inicjuje nowy projekt – recital pt. „NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI ŚWIATA, CZYLI POLSKIE PRZEBOJE MUZYKI ROZRYWKOWEJ LAT 60-TYCH I 70-TYCH „. Spośród wielu przebojów  z ” tamtych lat ” wybiera te najbardziej rozpoznawalne .   Aranżacje utworów pozostawia bliskie oryginalnym wykonaniom , a każdy koncert  zamienia się w „JEDNO WIELKIE WSPÓLNE ŚPIEWANIE” , bo przecież te piosenki  są „PONADCZASOWE”, te piosenki wszyscy znamy na  pamięć .

Za Januszem Cedro koncerty m.in., we Wrocławiu , Warszawie czy Łodzi , ale najchętniej gra koncerty w miastach i miasteczkach naszego pięknego Dolnego Śląska. Wystąpił m.in. w :  Kątach Wrocławskich, Sycowie, Strzelinie, Siechnicach, Kamieńcu Wrocławskim, Dusznikach Zdroju, Długołęce, Jeszkowicach, Polanicy Zdroju, Zieleńcu, Smolcu, Szczawnie Zdroju , Niemczy, Środzie Śląskiej, Strzegomiu, Międzyborzu, Udaninie, Górze, Kłodzku i wielu innych.   Można powiedzieć jedno –  koncerty zawsze są gorąco przyjmowane przez zgromadzoną publiczność.

Patronat Medialny nad Projektem Janusz Cedro Solo sprawują : Gazeta Wrocławska, Telewizja Ech24 , Portal Internetowy Niesamowity dolny Śląsk , Portal Internetowy My Wrocławianie,  Telewizja Sudecka , oraz Portal Informacyjny Doba.pl

 

 JANUSZ CEDRO od ponad trzech dekad na rynku muzycznym ,

                                           ponad 2500 koncertów w Polsce , Europie i USA.

Related Posts